Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Z plantáže do pražírny

Pražička se skládá z několika důležitýchčástí. Nahoře má trychtýř, do kterého pražič nasype zelenou kávu. Pokaždéurčitou a přesnou dávku zelených zrnek. V tu chvíli musí být pražička zahřátá navysokou teplotu.
Zelená zrnka putují do bubnu pražičky,který se točí po celou dobu pražení. Díky němu pražička upraží všechna zrnastejně a rovnoměrně. Ve chvíli, kdy zelenázrnka spadnou do bubnu, rapidně se uvnitřpražičky sníží teplota, protože jsoustudená. Zde se zrnka praží horkým vzduchem a teplota postupně stoupá. Praží se po dobu zhruba 10 - 15 minut.
Zrnka zmenšují při pražení svou hmotnost, protože se z nich odpařuje voda. Zrna postupně tmavnou. Po několika, většinou zhruba po 9 minutách, uslyšíte takzvané první prasknutí - first crack. Čím je káva čerstvější, tím více praskání zrnek slyšíte. Při tomto praskání dochází k tomu, že zrnko znatelně zvětší svou velikost. Můžeme to trochu připodobnit k praskání kukuřice při přípravě popcornu. Teprve po prvním cracku je káva použitelná a v zrnu se začínají dít důležité chemické změny. Objevují se cukry, které postupně karamelizují, a postupně také ustupuje kyselost.
Při ideálním pražení ucítíte ve výsledné kávě opravdové chutě samotné odrůdy. Po dalších 5 - 6 minutách uslyšíte druhé prasknutí, tzv. second crack. Čím později nastoupí druhý crack, tím je to lepší. Pokud zrnka pražíte déle než do druhého prasknutí, jsou potom přepálená. Pražená káva chutná hořce a cítíte jen sílu pražení, žádné originální a původní chutě odrůdy kávy. Pokud pražíte kávu a nemícháte z ní směsi, tak se jednodruhové kávy praží spíš méně. Naopak na směsi se káva praží více do tmava. V severských zemích dávají přednost jemněji pražené kávě a proces pražení zastavují po prvním cracku. Oproti tomu Italové a například také Španělé nechávají dojít zrnka až do momentu druhého cracku. I Češi mají rádi více upraženou kávu, bez výrazné acidity, s jemnou sladkostí a hořkým dozvukem. Italové pražení někdy natáhnou až na 25 minut. Praží déle, ale na nižší teplotu.

V pražičce jsou celou dobu vysoké teploty, které se v průběhu pražení mění. Díky tomu zrna pracují. Škroby se mění na cukry, které postupně karamelizují. Odbourávají se kyseliny, ale tvoří se i nové. Buněčná struktura praská při prvním "cracku", prtože kvůli vysokým teplotám uniká ze zrna veškerá vlhkost a zrno mění svou velikost. Postupně se také rozkládají bílkoviny na peptidy, proto uniká CO2. Spálená zrnka v sobě obsahují uhlík. Téměř všechny látky, obsažené v upražených zrnkách, jsou ve vodě rozpustné, díky tomu se louhují do šálku.

Po upražení pražič vysype zrnka z bubnu do speciálního kruhového tanku, kde se káva chladí. Je to nádherný moment, který vždycky nedočkavě očekávám. Horká a hnědá zrnka konečně padají z pražičky ven. Zrna putují do chladiče, kde se musí co nejrychleji prudce zchladit, aby v nich už dále neprobíhaly žádné chemické procesy.

Kolují v něm takové speciální hrabičky, které upražená zrnka promíchávají, a ona se tak dobře a rychle vychladí. Tento chladící proces je nádherný. Tisíce zrnek se točí dokola a vydávají dokonalou vůni. Dokázala bych se na chlazení kávy dívat hodiny a hodiny.

 

zdroj: "Kniha O kávě" Petra Veselá 

 

Kontakty

+420 733 735 711

katerina@mojekava.info

Seifertova 3228
544 01 Dvůr Králové nad Labem

        

  

  

 

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz