Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Zázračná síla kávy

Po stovky let lidé svůj den začínají kávou, pijí ji po dobrém jídle, vdechuje život konverzacím v kavárnách po celém světě. V poslední době zažila takový maloobchodní rozmach, že prostoupila do našeho života zcela bezprecedentním způsobem.

Teď je ideální čas podívat se novým způsobem na neuvěřitelné zdravotní vlastnosti kávy.

Je čas oprostit se od starých mýtů a získat ještě další důvody pro to, abychom sevřeli do dlaní šálek horké kávy a učinili z ní součást našeho každodenního života.

 

Káva nadčasová

Káva, stabilizátor našeho duševního zdraví, každé ráno přináší nový den více než 150 milionům Američanů. Přesto, že se během času změnila z černého nápoje, který kouřil z keramického hrnečku oblých tvarů a my jsme ho konzumovali v místní jídelně, v sofistikovanou lahůdku podávanou ve specializovaných kavárnách, základy ritualizované pohody se nemění. Od dob našich rodičů a rodičů našich rodičů se pití kávy táhne jako červená nit spojující věky, generace a kultury.

Káva je pevně vpředena do osnovy našeho běžného dne, přináší nám stejně příjemný pocit jako naše milované obnošené džíny, které jsou tím pohodlnější, čím déle je máme. Například u nás doma máme „kanapíčkový rituál“, kvůli němuž vařím kávu pro sebe a pro manželku každý den kolem šesté hodiny ranní. Se ženou strávíme nad šálkem kávy dvacet minut ranní pohody a pak jsme připraveni čelit nebezpečným peřejím dalšího dne. Obdobně jako miliony dalších zážitků – všechny podobné, přitom každý jiný – se ranní rituál rozhovoru u kávy stal součástí našeho trvalého spojení s tímto nápoje.

 

Kávové maličkosti

Protože kávové zrno musí projít složitým procesem, než v šálku rozvine své léčivé schopnosti, uveďme fascinující fakta, týkající se tohoto nápoje:

1. Káva je po ropě druhou nejobchodovanější komoditou na světě.

2. Brazílie je největší světový producent kávy. Zde se urodí 30 - 40% celosvětové produkce.

3. Kávovník dospívá asi po pěti letech. Průměrná roční sklizeň z jedné rostliny vystačí na půl kilogramu pražené kávy.

4. 27% amerických konzumentů kávy používá sladidlo. V Německu si kávu sladí 43% lidí.

5. 35% konzumentů kávy dává přednst černé kávě, 65% si do ní přidává smetanu, cukr nebo obojí.

6. Ženy říkají, že jim káva "pomáhá relaxovat", zatímco muži tvrdí, že díky kávě "stihnou vše, co mají".

7. Kávová zrna jsou semena kávovníku původně ukrytá v peckovicích. Káva je tedy vlastně ovoce, což částečně vysvětluje, proč obsahuje takové množství antioxidantů.

8. Všechny druhy kávy se pěstují maximálně 1600 km na sever a na jich od rovníku - v širokém pásu mezi obratníkem Raka a obratníkem Kozoroha.

9. Na půl kilogramu pražené kávy je potřeba asi 2000 ručně sklizených plodů. V každém plodu - peckovici - jsou dvě zrna, takže na půl kilogramu hotové kávy je potřeba 4000 zrn.

10. Káva se pěstuje ve více než 50 zemích. V USA se káva pěstuje na Havajských ostrovech.

 

Každý chápe, že cesta kávového zrna do našeho šálku je dlouhá a složitá.
To vysvětluje její cenu a vyjímečnost a pro nás - nadšence zdravého životního stylu - také její zařazení mezi superpotraviny.

 

 

z knihy "Zázračná síla kávy"

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.