Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. O kávě
  3. Káva jako rostlina

Káva jako rostlina

Dlouhá cesta kávy začíná  na zelené plantáži. Potrvá jí jistě více než rok, než se dostane do vašeho šálku. Objevte s námi tajemství tohoto skvělého nápoje.

Přece jen, je to druhá nejprodávnější komodita na světě. Vydáváme se na cestu do dalekých krajin. Kávové plantáže najdete od nížin až po vysoké horské oblasti, kde pěstují velmi kvalitní kávy. Kávové třešně tam na keřích dozrávají pomalu, dlouho a v klidu, pod slunečními paprsky. Až několik měsíců čekají, než je sběrači utrhnou.

 

Pěstování kávy

Druhy kávy a jejich odrůdy společně se zeměpisnou délkou a šířkou, podnebím a půdou ovlivňují různé chuťové profily kávy. Na její kvalitu má dále vliv i způsob zpracování a péče zemědělců.
Tuto dlouhou cestu kávy později doplňují pražírny a baristé. Díky perfektně připravenému šáku espressa poznáte, co se dělo na kávové plantáži a jak byla káva zpracována.

Kávovník je velmi rozšířená rostlina, která roste v celém tropickém a subtropickém pásmu. Její snad až zázračné plody putují zpracované do zbytku celého světa, do každé země.

Tuto rostlinu řadíme mezi ovocné dřeviny. Pěstuje se asi v 70 různých zemích světa. Pěstitelé rostlinu různě kultivují, roubují a řízkují, aby byla odolnější a měla více plodů.

Výška různých druhů kávovníků je hodně rozdílná - některé řadíme mezi keře, jiné mezi stromy, protože dorůstají do výšky až 15 metrů. Na plantážích keře většinou nedosahují takové výšky, protože by je farmáři jen těžko sklízeli. Podle podnebí rostou kávovníky buď v podrostu vyšších stromů, chráněné před ostrým sluncem nebo na přímém slunci, kde slunce nepálí tak silně.

Kávovník patří do rodu Coffea, který řadíme do čeledi mořenovitých (Rubiaceae), jež zahruje okolo 500 rodů a 6000 druhů. Rostliny kávovníku mají krásné, zelené a velké listy, které dorůstají délky až 51 centimetrů.

Kávovníky se rozmnožují semeny - kávovými zrníčky - ze zralých plodů. Na plantážích je zemědělci pěstují v lehké, výživné a hlavně kyselé půdě. Semena klíčí 3 - 4 týdny. První úroda záleží na druhu rostliny, ale zpravidla si na ni pěstitel musí počkat 3 - 4 roky. Přestože můžou kávovníky žít až 50 let, na plantážích pěstují stále nové a nové rostlinky a často je přesazují.

Tyto krásné rostliny mají několikrát do roka drobné bílé květy, které svou podobou hodně
připomínají jasmínové květy a jemně voní. Kávovníky kvetou jen pár dní. Z květů postupně rostou plody, které nazýváme kávové třešně. Zajímavé je to, že plody zrají 9 - 14 měsíců, což je relativně dlouhá doba. Kávovníky mohou mít v jednu chvíli jak květy, tak zralé i nezralé plody. Zemědělci sklízí kávové třešně několikrát do roka, záleží na poloze plantáží.

Nezralé plody mají zelenkavou barvu, která se při dozrávání postupně mění v červenou, tmavě červenou nebo fialovou. Některé odrůdy mohou mít zralé plody
až oranžové. Jedině v tu chvíli jsou plody vhodné ke sběru. Zelené plody už po utržení nedozrají a přezrálé jsou zkažené.

Zrnka jsou schovaná v peckovicích, které velmi připomínají třešně. Jsou velké zhruba 1,5 centimetru.
Na povrchu mají slupku (exokarp), pod ní dužinu (mesokarp).

V dužině jsou uložena dvě zelená kávová zrna, která jsou k sobě otočena plochou stranou. Každé zrno na sobě má speciální vrstvu, pergamen (endokarp). Dále zrníčka obaluje ještě stříbřitá blanka (integument).
Pokud v plodu vyroste jen jedno zrno, má větší velikost a kulovitý tvar. Nazývá se perlové zrno.

Na světě existuje široká řada různých druhů kávovníků. Mezi ty pro nás nejznámější patří ArabikaRobusta. Oba názvy jste jistě již někdy zaslechli.

Kávovníky potřebují teplejší a stálejší klima, proto je pěstují po celém světě v oblastech okolo rovníku. Arabiku najdete nejčastěji ve Střední a Jižní Americe, částečně také v Africe. Arabika roste teké v Austrálii. Robusta se pěstuje hodně v Asii, částečně v Africe a v menším měřítku také v Jižní Americe.

Druh kávy se poté dělí na jednotlivé odrůdy. Ty většinou dostávají jméno podle plantáže a oblasti, kde je farmáři vypěstovali.

V prodejnách s výběrovou kávou můžete nakoupit jak jednotlivé odrůdy, tak i různé směsi. Každá odrůda má svojí zvláštní a specifickou chuť. Doma je nejlepší si takové různé kávy připravovat například ve french pressu, moka express kávovaru nebo dalších domácích kávovarech. Směsi jsou vyváženější a komplexnější a hodí se pro přípravu v kavárnách, na profesionálním stroji.

 

zdroj: "Kniha O kávě" Petra Veselá

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.